Az ÉRTED Önkéntes Program önkéntes koordinátorai, menedzsmentje és néhány önkéntesét 2013 június 26-án szakmai tanulmányút keretében látták vendégül a Baranya Megyei Önkéntes Centrum munkatársai.
A tapasztalatcsere során a Civil Közösségek Háza vezetõje Vincze Csilla mutatta be az intézményt, annak épületét és mûködését. A gyönyörû Szent István téri épületben a mintegy 70 civil szervezet mellett mûködik az önkéntes centrum külön épületrészben.
A Laurus Alapítvány és az Aparhanti Független Roma Egyesület konzorciuma, mint a TÁMOP-5.5.2-11/2-2012-0029 ÉRTED ÖNKÉNTES PROGRAM projektgazdái a Völgységben, a Bonyhád és környékén lévõ településeken 2012-ben kezdték meg az önkéntesség szervezését, népszerûsítését. Októberben ÉRTED Önkéntes Pontot hoztak létre Bonyhádon a Perczel Mór utca 9. szám alatt. A tapasztalatcsere során a szervezetek vezetõi bemutatták a projektet, az eddig elért eredményeket, illetve kifejezték a Baranya Megyei Önkéntes Centrummal együttmûködési szándékukat.
Az Önkéntes Centrum vezetõje Knyihár Éva és munkatársai az ezt követõ konzultáció során részletesen bemutatták az önkéntes munkaszervezési, adminisztrációs munkájukat, illetve számos jó gyakorlatot, tapasztalatot, ötletet ismerhettek meg a bonyhádiak.
Szó esett az önkéntesek toborzásának módjairól, az önkéntes munka iránti igény jelzésérõl, a diákok kötelezõ önkéntes munkájáról, a foglalkozást helyettesítõ támogatás miatt önkéntes munkát vállalók munkavégzésének szabályairól, az önkéntes törvényrõl és annak értelmezésérõl, a központ tájékoztató és civil szervezeteket segítõ munkájáról, ill. a Baranya megyei hálózati pontok mûködésérõl és a regionális hálózat kiépítésének szándékáról, a központ módszertanifeladatairól, ill. az önkéntes mentori feladatokról és adminisztrációs kötelezettségekrõl.
A délután során a teljes Civil Közösségek Háza és Szent István tér megtekintését követõen az Önkéntes Centrum által az önkormányzattól gondozásra átvett kõkertben tettek sétát a látogatók, ill. betekinthettek az intézményben folyó önkéntesek munkájába.
A jó hangulatú, hasznos tapasztalatcsere nyomán a két szervezet további együttmûködése alapozódott meg. A központ szakmai anyagokkal, tapasztalatokkal segíti a program lebonyolítását, a szervezetek pedig a regionális hálózathoz csatlakozva a projekt lezárulta után is koordinálják a Völgységben a közcélú önkéntes munkavégzést.