1945. januárjában a szovjet csapatok bevonulása után „málenkij robotra” hurcolták a német nevû családok nagy részét. A „robot bizottság” döntése alapján kaphattak csak felmentést például a hadiüzemben dolgozók német nevû munkások és családjaik A korábbi Volksbundistákat internáló táborba küldték, majd Németországba telepítették vissza õket. Az elhagyott házakba bukovinai székelyeket telepítettek, illetve az alföldrõl a földhöz jutás reményében költöztek ide magyar parasztcsaládok.
1945. áprilisában Kassán a Csehszlovák kormány nyilvánosságra hozta, a Magyar – Csehszlovák Lakosságcsere Egyezmény rendeleteit, amelyeket Benes-dekrétumok néven említ a történelem. Benes csehszlovák köztársasági elnök törekvése az volt, hogy tiszta csehszlovák nemzeti államot hozzon létre, a magyar családok Magyarország területére települjenek át. Csak az antifasisztának tartott magyarok maradhattak lakóhelyükön. A magyar iskolákat bezárták, egyesületeiket betiltották, névjegyzéket állítottak össze a kitelepítendõ családokról.
Ekkor került Tardoskeddrõl Bonyhádra Vanya Sándor és családja is. õ így emlékezett vissza az áttelepítésre.
„Július elsõ felében kb. száz családot kicsi kézi-csomaggal fegyveres katonák Komáromba kisértek, hajtották (Zadunaj) a Dunának. Itt a magyar határõrség nem engedett be az országba, ekkor visszahajtottak bennünket Érsekújvárba, félig lebombázott iskolába, (tyurmóba) lágerba zártak. Itt más községekbõl is voltak családok összezsúfolva, vízrõl, élelemrõl nem gondoskodtak, kb. 2 hétig voltunk ide bezárva. Járvány tört ki, ekkor engedték meg, hogy kisebb gyerekek – 10 éves korig – fegyveres kísérettel, kis üvegekben, ami éppen volt, sorba állítva elmehettünk az artézi kútra ivóvízért. Ennek a díszkíséretnek sok nézõje volt, megkérdezték a katonákat, hogy kik vagyunk, válaszuk az volt: hogy háborús bûnösök vagyunk: 5-10 éves mezítlábas gyerekek!… Hatan voltunk testvérek: én 10 évesen a legidõsebb, a legkisebb húgom fél éves volt ekkor!
…Sajnos nehezen tudtunk beilleszkedni, itt minden idegen volt, még a víz sem ízlett. Beilleszkedésünkbe – elsõ perctõl kezdve – nagyon sokat segített a szomszédban lakó Schrancz Ottó tanító bácsi és családja. Pl. a tájszólásunk idegen volt az itt élõ embereknek”
1947-48-ban öt felvidéki községbõl telepítettek Bonyhádra családokat.
Deákiból 20 család
Udvard 7 család
Tardoskedd 20 család
Újbars 1 család
Szenc 1 család
Forrás: Vanya Sándor visszaemlékezése
DuO